V Wojewódzki Konkurs Ekologiczny

Jak w roku poprzednim, uczestniczyliśmy w V Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIEM” – „Dzień Czystego Powietrza”.

W tym roku konkurs polegał na wykonaniu kartki z kalendarza, która jednocześnie informowała o działaniach na rzecz czystego powietrza (zadanie dla klas starszych) oraz laurki dla powietrza (klasy młodsze).

Uczestnicy konkursu:

Jesika Rudzka  – „Laurka dla powietrza” (opiekun – p. I. Radwańska); 

   

Igor Tarnecki  – „Kartka z kalendarza” (opiekun – p. D. Goszczyńska). 

 

Nasi uczestnicy otrzymali pamiątki: bidony z filtrem na wodę i worki.

Warto brać udział w konkursach!

Koordynat konkursu – p. Ewa Łuszcz

 


 IV Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM” – „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”.

Konkurs polegał na wykonaniu lapbooka, „wysypywanki”, collage, komiksu, gry edukacyjnej, modelu przestrzennego, makiety lub projektu graficznego dotyczącego nowatorskiego pomysłu przyczyniającego się do ochrony środowiska. 1 grudnia 2022 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

W konkursie uczestniczyli:

Jesika Rudzka  – wykonała projekt pt. „Miododajny kwiat na polanie”, metoda collage (opiekun – p. A. Chrzanowska);

Igor Tarnecki  – model przestrzenny „Eko-konewka” (opiekun – p. A. Nowicki).

Uczestnicy  otrzymali  drobne upominki i dyplomy.

Koordynatorem konkursu była p. Ewa Łuszcz.

 

„Miododajny kwiat na polanie” jest projektem, który nie tylko chroni przyrodę, ale stwarza też  nowe warunki do rozwoju roślin oraz owadów. Projekt ten można realizować zarówno na terenach miejskich (parki, osiedla) oraz w przydomowych ogrodach, ogródkach działkowych. Wszystko zależy od skali danej inwestycji. Sercem projektu, a zarazem środkiem kwiatu, jest woda (w postaci sadzawki, źródełka, a nawet małego stawu). Płatki stanowią skupiska miododajnych kwiatów, najlepiej łąkowych. Kwiat taki może mieć wielokolorowe płatki, jako nawiązanie do  dziwaczka wielobarwnego (Mirabilis Jalapa), rośliny, która zakwita kilkoma kolorami kwiatów. Do płatków i środka kwiatu prowadzą ścieżki, które mogą być wykonane z piasku lub różnych dużych, płaskich kamieni (tu nawiązanie do ogrodu typu japońskiego i jego filozofii powolnej wędrówki i spokojnego obserwowania przyrody). Zbiornik wodny jest jednocześnie magazynem zapasu deszczówki. Kwiat okala trawa, stanowiąc tło dla kompozycji (najlepiej gdyby trawa nie była koszona mechanicznie).

  Projekt Igora opisuje bardzo dokładnie film: patrz >>

V Wojewódzki Konkurs Ekologiczny
Przewiń do góry
Skip to content