„Laboratoria Przyszłości”

Misja programu: stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 6 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 5 im. Marii Konopnickiej w Pabianicach przystąpiła do programu „Laboratoria Przyszłości” i otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30.000 złotych. Dzięki tym środkom nasza szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt służący rozwijaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. Sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli  uczniom rozwijać swoje zainteresowania  nie tylko  w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych,  jak również podczas zajęć rewalidacyjnych i innych.

 

Sprzęt i pomoce dydaktyczne zakupione zgodnie z programem:

  1. wyposażenie podstawowe: drukarka 3D z akcesoriami (zestaw filamentu), mikroport z akcesoriami, statyw do smartfona, aparat fotograficzny z akcesoriami, studio nagrań (oświetlenie), mikrofon kierunkowy, laptop, stacja lutownicza
  2. robotyka: klocki konstrukcyjne
  3. sprzęt gospodarstwa domowego, w tym: kuchenka, urządzenie multifunkcyjne, czajnik elektryczny bezprzewodowy, lodówka, opiekacz, waga kuchenna oraz akcesoria kuchenne, naczynia, zastawa stołowa.

1. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości zorganizowaliśmy pierwsze zajęcia z użyciem klocków Korbo. Uczniowie klasy VII i VIII tworzyli własne konstrukcje z wybranych, określonych wcześniej klocków, a potem budowali według słownej instrukcji. Początkowa niechęć zaowocowała kreatywnymi, wspaniałymi budowlami i świetną zabawą przez całe zajęcia. (zajęcia prowadzone przez p. E. Jench-Ciemnoczołowską, p. G. Szewczyk – IX 2022)

 

2. W ramach projektu Laboratoria Przyszłości w wyposażonej w nowy sprzęt kuchni odbyły się zajęcia z gotowania.          Uczniowie Zespołu Edukacyjnego przygotowali jesienne naleśniki z jabłkami. Wyszły pachnące, z odrobiną cynamonu i bardzo smaczne.  (zajęcia prowadzone przez p. M. Brzezińską – X 2022)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – GOTOWANIE >>>

3. W  Laboratorium Przyszłości pracowali uczniowie z klas V i VIII ZE.  Klocki Korbo pomagały zrozumieć zagadnienia z mechaniki. (zajęcia prowadzone przez p. A. Senderecką – XI 2022)

4. W dniu 13.12.2022r. w naszej szkole odbyły się „Warsztaty fotograficzne” dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Zajęcia poprowadził p. Krzysztof Dumka, fotograf i operator kamery w MOK w Pabianicach. Uczniowie  uczyli się techniki fotografowania z wykorzystaniem sprzętu z Programu „Laboratoria Przyszłości”. (koordynator – p. E. Łuszcz – XII 2022)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – WARSZTATY FOTOGRAFICZNE >>>

5. Kuchnia w  Laboratorium Przyszłości to zajęcia z gotowania.  Uczniowie klasy PdP przygotowali, wręcz z aptekarską dokładnością, produkty i upiekli przepyszne gofry.  (zajęcia prowadzone przez p. M. Młynarczyk – XII 2022)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – GOTOWANIE >>>

6. W  Laboratorium Przyszłości pracowali uczniowie z klas VIII ZE.  Klocki Korbo stały się mechanicznym krajobrazem  (zajęcia prowadzone przez p. A. Senderecką – I 2023)

7. 16.02.2023r. – na „Balu Karnawałowym” do robienia zdjęć wykorzystany był sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. (bal zorganizowany przez Samorząd Szkolny i opiekunki: p. A. Antczak, p. K. Chmurska – II 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATTORIA PRZYSZŁOŚCI” – PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA >>>

8. Laboratorium Przyszłości to również  projektowanie nowoczesnych wiatraków przez uczniów klasy III ZE  (zajęcia prowadzone przez p. A. Chrzanowską – III 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – KONSTRUKCJE >>>

 

 

9. W kuchennym Laboratorium Przyszłości uczniowie Zespołu Edukacyjnego przygotowali cukinię zapiekaną z pesto w cieście francuskim -PYCHA!   (zajęcia prowadzone przez p. M. Brzezińską – IV 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – GOTOWANIE >>>

10. Drukujemy! Ćwiczymy swoje umiejętności posługiwania się komputerem, w szczególności profesjonalnymi programami. (ćwiczenia z drukowania – IV 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – DRUKOWANIE >>>

 

11. Wybraliśmy się na spacer z aparatem fotograficznym w poszukiwaniu wiosny. Znaleźliśmy dowody na to, że wiosna już do nas przyszła – kwitnące kwiaty i drzewa owocowe, owady, soczyście zieloną trawę i młode listki. Wszystko zatrzymaliśmy na zdjęciach. Nie wszystkie fotografie są idealne, ale dopiero uczymy się obsługi aparatu.

Zajęcia bardzo nam się podobały i chętnie je powtórzymy. (V 2023)

Angelika, Damian, Marcin, Michał – uczniowie klasy VIII ZE z panią Agnieszką i panią Maliką

GALERIA ZDJĘĆ  „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – ZDJĘCIA >>>

12. Laboratorium Przyszłości to nauka działania kół zębatych (klasa VIII ZE)oraz tworzenie projektów robotów (klasa III)   (zajęcia prowadzone przez p. J. Duniec- VI 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – KONSTRUKCJE >>>

13.  13.06.2023r. odbyła się druga część „Warsztatów fotograficznych” dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Zajęcia, po raz drugi, poprowadził p. Krzysztof Dumka, fotograf i operator kamery w MOK w Pabianicach. Uczniowie  udoskonalali techniki fotografowania z wykorzystaniem sprzętu z Programu „Laboratoria Przyszłości”. (koordynator – p. E. Łuszcz – VI 2023)

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – WARSZTATY FOTOGRAFICZNE >>>


Styczeń 2024r. – klasa p. M. Brzezińskiej w naszym kuchennym Laboratorium Przyszłości podjęła się przygotowania obiadu (na zdjęciach widać pełny profesjonalizm i w efekcie pracy – smaczny posiłek).

GALERIA ZDJĘĆ „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – GOTOWANIE >>>

Przewiń do góry
Skip to content